Saç Ekimi

Saçınızdaki dökülme sizi rahatsız edecek boyuta ulaştı ise; Bu konuyla ilgili bir plastik cerrah ile görüşmeniz sizi rahatlatacaktır. Plastik cerrahlar saçı dökülen alanları tekrar eski görüntüsüne kavuşturabilmek için yıllardır gerçekleştirdikleri cerrahi teknikleri başarı ile uygulamaktadır. Başarılı bir saç ekimi sonrası görüntünüz daha iyi hale gelirken kendinize güveniniz artacak; çevreniz ile yeni ilişkiler kurarken kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Sigara, yaşlanma, hormonal değişiklikler, ailevi yatkınlık, aşırı kilo alma veya hızlı kilo kaybı, uzun süren ateşli hastalıklar, bazı ilaçların alımı veya ani kesilmesi, yanık veya travma gibi etkenler saçınızın dökülme nedeni olabilir. Saç onarımın düşünüyorsanız bu amaçla uygulanan çeşitli cerrahi yöntemler ile ilgili temel bilgileri burada bulabilirsiniz. Ama en önemlisi saç ekimi yapılacak hastanın ensesinde ve başının yan tarafında sağlıklı saçlara sahip verici alanların olması gerekir. Başka bir deyişle, tüm saç onarımı ameliyatları yalnızca sizin başınızda mevcut olan kendi saçlarınızı kullanılır. Tedavinin amacı var olan saçların en etkin biçimde kullanılmasını sağlamaktır.

Saç onarımı ameliyatları; başlıca doku genişletme ameliyatları, flep cerrahisi ve saç ekimi ana başlıkları altında gruplandırılabilir.

Doku Genişletilmesi:

Saçsız olan bölgenin hemen komşuluğundaki saçlı derinin altına yerleştirilen özel balonların belirli zaman aralıkları ile şişirilerek saçlı derinin genişletilmesi esasına dayanır. Genişleyen bu saçlı deri, ikinci bir ameliyat ile çıkartılan saçsız derinin yerine iletilir ve saçsız yüzey küçültülür veya yok edilir.

Flep Cerrahisi:

Saçlı olan bölgelerden kaldırılan deri parçalarının bir ucundan eski bölgelerine bağlı kalarak, kanlanması (yani beslenmesi) korunmuş olarak saçsız bölgelere taşınması işlemidir.

Saç Ekimi:

FUT Tekniği: Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) tüm dünyada en çok gelişme gösteren saç nakli yöntemleri arasında yer almaktaydı. FUT tekniği uygulamalarında, greftler kafa derisinin arka kısmından cerrahi yolla çıkarılır. Foliküler ünite zarar görmemesi için doku tek parça halinde çıkarılır. Bu teknik Foliküler ünite naklinin oldukça önemli bir özelliğidir. Çünkü Foliküler üniteler korunmakla kalmayıp aynı zamanda ayrı ayrı saç foliküllerinin zarar görmesini (kesilmesini) önlemektedir. Bu tekniğin mini-mikrogreftleme tekniğinden en büyük farkı çok uçlu bıçaklar kullanılarak foliküler ünitelerin parçalanmasına ve saç foliküllerinin kabul edilemez derecede kesilmesine imkan vermemesidir. Şerit alınan kısım özel cerrahi ipliklerle dikilerek kapatılır ve buradaki dikiş 15 gün sonra alınır. Oluşan iz saçınızı çok kısa kestirmedikçe hiçbir şekilde belli olmamaktadır. Bu yöntem kafanın ve saç yapısının doğal bütünlüğünü bozmadığı için elde edilen sonuç da oldukça doğaldır. Ancak teknolojide gelişmelere paralel olarak FUE dediğimiz yeni ve modern saç ekim teknikleri gelişmiştir.

FUE Tekniği: Dünya’da ve Türkiye’de uygulanan son saç ekimi tekniği olan “Follicular Unit Extraction” yani FUE, hem saçı alırken hem de alınan saçı ekerken doğal sonuçlar elde etmemizi sağlayan bir saç ekimi tekniğidir. FUE ile tüm saç ekimi girişimlerinde olduğu gibi saçlı bölgeden tek tek alınan canlı saç köklerinin saçsız olan bölgeye transferinin gerçekleştirilmesi işlemidir.

FUT yönteminden farklı olarak bu yöntemde Foliküler üniteler (greft) doğrudan derinin kök seviyesinden özel mikro motorlarla tek tek çıkarılmaktadır. FUE’ de donör alanda kesi yapılmaz, dikiş atılmaz ve köklerin alındığı bölgede gözle görülür bir iz kalmaz, hastaya hiçbir komplikasyon oluşturmadan, günlük yaşamına dönebilir. FUE'de ve FUT'ta çıkarma yöntemleri farklıyken elde edilen köklerin yeni yerlerine yerleştirilmesi tamamen aynıdır.

Make An Appointment