Meme Küçültme

Estetik Meme Küçültme:

Normalin çok üzerindeki meme boyutları, bir kadının yaşam kalitesini pek çok yönden olumsuz etkilemektedir. Aşırı büyük göğüsler kadın vücudunu olduğundan iri ve kalın göstermektedir. Estetik görüntü bozukluğunun yanı sıra, bu fazla yükü yıllarca taşıyan omurgada oluşan deformiteler, boyun- omuz-sırt ağrıları, sıcak günlerde meme altı bölgesinde kaşıntı, hatta mantar enfeksiyonları gibi sağlık sorunları da aşırı iri göğüslerin getirdiği problemlerdir. Ayrıca büyük göğüs genel olarak genç yaşta sarkmaya daha meyillidir.

Büyük bir memeyi estetik olarak düzgün bir şekilde küçültmek, küçük bir memeyi büyütmeye göre daha karmaşık ve uzun süren bir işlemdir. Burada amaç, sarkmış ve aşırı büyük olan bir memeyi dik ve makul hacimde bir doku haline dönüştürmek, bunu da mümkün olan en az izi bırakarak ve en doğal formu vererek başarmaktır. Günümüzde meme küçültme işlemleri için çok çeşitli teknikler mevcuttur. Bu tekniklerden hangisinin seçileceği hastanın özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Çoğu vaka için kullanılan güncel yöntemlerde meme başı halkasının çevresinde ve meme başından meme altı oluğuna çizilen bir dikme boyunca iz kalmaktadır. Ancak bu izler ameliyattan sonra 1 yıl içerisinde giderek küçülmekte ve genellikle 1. yılın sonunda hastayı rahatsız etmeyen boyutlara gerilemektedir.

Büyük ve sarkan göğüslere sahip kadınlar, memenin aşırı ağırlığı nedeniyle sırt, boyun ağrıları ve deri tahrişinden solunum problemlerine kadar değişiklik gösteren tıbbi sorunlara maruz kalırlar. Sütyen askıları omuzlarda derin izlere yol açabilir, göğüs altlarında pişiklere neden olabilir. Çok büyük memeler, kadının veya genç kızın kendini aşırı utangaç ve çekingen hissetmesine yol açabilir.

Tıbbi olarak 'Reduction Mammoplasty' olarak adlandırılan meme küçültme ameliyatı bu durumdaki kadınlar için tasarlanmıştır. Bu işlemde yağ, meme dokusu ve deri çıkarılır; memeler daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale gelir. Aynı işlem sırasında 'areola' denen meme başı etrafındaki koyu renkli deri halkasının çapı da küçültülebilir. Amaç kadına daha küçük, daha güzel şekle sahip ve vücuduyla orantılı memeler kazandırmaktır.

Meme Küçültme Ameliyatı İçin En Uygun Adaylar:

Meme küçültme ameliyatı, kozmetik bir iyileştirmeden öte fiziksel bir rahatlama amaçlanarak yapılır. Ameliyat için başvuran adayların çoğunun çok büyük, sarkan memeleriyle sorunları vardır; aktiviteleri kısıtlanmıştır ve fiziksel rahatsızlıkları oluşmuştur.

Olguların çoğunda meme küçültme ameliyatı, meme gelişimini tamamlamadan yapılmaz, ancak eğer memelerin büyüklüğü ciddi fiziksel rahatsızlık oluşturduysa daha erken yaşlarda da yapılabilir. Bu ameliyat için en uygun adaylar işlemi tamamıyla anlayacak olgunluğa-yetişkinliğe ulaşmış ve gerçekçi beklentileri olan kişilerdir.

Meme küçültme ameliyatı basit bir işlem değildir, ama yetkin bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilirse güvenli bir ameliyattır. Her cerrahi işlemde kanama, enfeksiyon, anestezi reaksiyonu gibi komplikasyonların gelişme riski mevcuttur. Bazı hastaların ameliyattan sonra meme başı etrafında küçük yaralar oluşabilir; bunlar antibiyotikli kremlerle tedavi edilir. Cerrahınızın önerilerine hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası dönemde çok sıkı uyarak bu riskleri azaltabilirsiniz.

Ameliyat fark edilebilir, kalıcı 'skar' ( = izler ) bırakır; ama bu izler sütyen veya bikininizle örtülebilecek bölgededir. (Kötü iyileşme ve geniş skarlar sigara içenlerde daha sık olur.) Ameliyat sonunda meme ve meme başının pozisyonu tamamen simetrik olmayabilir. Ameliyatta meme başına giden süt kanallarının çoğu alındığı için daha sonra bazı hastalarda süt emzirmek mümkün olmayabilir. Bazı hastalar meme başı ve memenin dokunma duyusu sorununu yaşayabilir. Çok seyrek olarak meme başı ve areolanın beslenmesi bozularak kaybı söz konusu olabilir. (Meme başı ve areola vücudun diğer bölgelerinden alınan deri 'greftleri' ( = yamaları ) ile tekrar oluşturulabilir.)

Ameliyatın Planlanması:

İlk değerlendirmede, beklentilerinizi cerrahınızla açıkça tartışmak ve onun düşüncelerini dinlemek çok önemlidir. Her hasta ve her cerrah ideal meme büyüklüğü ve şekli konusunda değişik görüşe sahiptir.

Cerrahınız meme muayenesi ve ölçümler yapacaktır. Ameliyat öncesi ile sonrasını karşılaştırabilmek için fotoğraflar çekilecektir. Cerrahınız sizinle yaşınız, memelerinizin şekli ve büyüklüğü, derinizin durumu gibi sonucu etkileyebilecek değişkenleri tartışacaktır. Meme başı ve areolanın yeni yerini de tartışmalısınız; çünkü bu yapı operasyon sırasında daha yukarıya alınacaktır ve meme gerisindeki çizgi ile aynı seviyede olmalıdır. Cerrahınız işlemi detaylı olarak anlatmalıdır.; risklerini ve kısıtlılıklarını açıklamalıdır ve sonuçta kalacak skarı tamamıyla anlamanızı sağlamalıdır. Cerrahınız aynı zamanda kullanacağı anesteziyi, ameliyat olacağınız yeri ve ameliyat masraflarını açıklamalıdır.

Ameliyatın İçin Hazırlık:

Cerrahınız ameliyat öncesi bir 'mammogram' ( = meme röntgeni ) çektirmenizi isteyebilir. Ameliyat öncesi hazırlık için Cerrahınız size yeme, içme, sigara içme, bazı ilaç ve vitaminlerin alınması veya alınmaması gibi noktaları içeren bazı özel direktiflerde bulunacaktır.

Meme küçültme ameliyatlarında genellikle kan 'transfüzyonu' ( = nakli ) gerekmez. Ama çıkarılacak meme dokusu çok fazla ise cerrahınız ameliyat öncesi dönemde 1-2 ünite kan temini isteyebilir. Hazırlık yaparken, ameliyat sonrası sizi eve götürecek ve gerekirse size birkaç gün yardım edecek birisini buldurmayı unutmayınız.

Ameliyatın Nerede Yapılacak?

Meme küçültme ameliyatı genellikle hastanede yapılan bir 'inpatient' ( = yatan hasta ) prosedürüdür. Ameliyatın kendisi genellikle 2-4 saat sürer, bazı vakalarda daha uzun sürebilir. Hastanede 1-2 gün kadar kalmanız uygun olur.

Uygulanacak Anestezi

Bu operasyon hemen her zaman genel anestezi altında yapılır. Tüm ameliyat boyunca tamamen uyuyor olacaksınız.

Uygulanacak Cerrahi

Meme küçültme teknikleri çok değişiktir, ama en sık uygulanan prosedürlerin çoğu 'ters T' şeklinde 'insizyon' ( =kesi hattı ) içerir. Bu insizyon areolayı çevreler, aşağı uzanır ve meme gerisindeki doğal hattı takip eder. Cerrah, fazla olan meme dokusunu, yağ dokusunu ve deriyi çıkarır, meme başı ve areolayı yeni yerine yukarı taşır. Sonra her iki yandaki meme dokusunu areola çevresinde ve orta hatta birleştirirken, memenin yeni hatlarını şekillendirir. Koltuk altı bölgesinde aşırı yağ mevcutsa 'liposuction' (=yağ emilmesi) bu işleme eklenebilir. Areola çevresindeki areola altındaki ve meme altındaki skarlar kalıcıdır ama kolaylıkla iç çamaşırlarla kapatılabilir.

Vakaların çoğunda meme başlarının kan damarları ve sinirleri kesilmeden işlem gerçekleştirilir. Ama nadiren memeler çok büyük ve sarkık ise meme başı ve areolanın tamamen alınıp, yeni yerlerine greftlenmeleri gerekebilir. ( Bu durumda meme başı ve areolanın dokunma duyusunda kayıp gelişebilir. ) Dikişler, genellikle areola etrafına, areoladan asağıya dik bir hat üzerinde ve memenin altındaki girinti boyunca yerleştirilir. Bazı vakalarda bu skarın dikey kısmını elimine edecek teknikler kullanılabilir; nadiren de alınması gereken sadece yağ dokusudur ve yalnızca liposuction ile meme boyu küçültülerek minimal skar bırakılabilir.

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan sonra ince pansumanın üzerinde elastik bandaj sarılmış veya cerrahi sütyen giydirilmiş olacaktır. İlk 1-2 gün içinde birikebilecek kan ve sıvıları dışarı almak üzere her iki meme yanlarında ince birer tüp yerleştirilmiş olabilir.

İlk birkaç gün, özellikle hareket ettiğinizde ve öksürdüğünüzde biraz ağrı hissedebilirsiniz, bir hafta kadar da bir miktar rahatsızlık duyabilirsiniz. Cerrahınız ağrıyı azaltmak için gerekli ilaçları önerecektir.

Bandajlar 1 veya 2 gün sonra çıkarılır ama şişme ve morluklar yatışana dek birkaç hafta cerrahi sütyeni gece gündüz giymeye devam edeceksiniz. Eğer meme deriniz ameliyat sonrası çok kuru ise, günde birkaç kez nemlendirici kullanabilirsiniz ama insizyon hatlarını kuru tutmanız gerekir.

Ameliyat sonrası gördüğünüz ilk adet sırasında, memeleriniz şişip ağrı yapabilir. Ayrıca birkaç ay boyunca ara ara gelen keskin ağrılara maruz kalabilirsiniz. Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum genellikle 6 hafta içinde kaybolur. Bazı hastalarda bu his kaybı 1 yıl veya daha uzun sürebilir, nadiren de kalıcı olabilir.

Normale Dönüş:

Her ne kadar 1-2 gün içinde ayağa kalksanız da bazen memeleriniz birkaç hafta boyunca ağrıyabilir. 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmak veya itmekten kaçınmalısınız.

Cerrahınız size normal aktivitelerinizi özetleyen detaylı bilgilendirmeyi yapacaktır. Birçok kadın sosyal aktivitelerine ve eğer çok yorucu değilse işlerine 2 hafta içinde dönebilir. Ama birkaç hafta boyunca çok daha az tahammül gücünüz olacağı için enerjinizi toplayana dek egzersizlerinizi sınırlandırmalısınız. Ayrıca destek için iyi bir atletik sütyene gereksiniminiz olacaktır.

Cinsel uyarı insizyonlarınızın şişmesine yol açabileceğinden 1 haftalık bir seks yasağı direktifiyle karşılaşacaksınız. 6 hafta boyunca memelerinize hafif bir temas dışında her türlü müdahaleden kaçınmanız söylenecektir.

Ameliyat yerinizden sızan çok az bir sıvı veya kabuklanma normaldir. Eğer kanama veya çok şiddetli ağrı gibi olağan dışı bir durumla karşılaşırsanız, cerrahınızı aramaktan çekinmeyiniz.

Yeni Görünümünüz:

Her ne kadar şişkinliğin ve morluğun çoğu ilk birkaç haftada kaybolsa da memenizin yeni şekline kavuşması 6 ay - 1 yıl süre gerektirir. O zaman bile, hormonal değişikliklere, kilo durumuna ve hamileliğe bağlı olarak meme şekli değişim gösterebilir.

Cerrahınız izlerinizin mümkün olduğunca belirsiz olması için elinden geleni yapacaktır. Ama yine de bilmelisiniz ki meme küçültme ameliyatı sonrası skarlar belirgin ve kalıcıdır. Bu izler birkaç ay boyunca kabarık ve kırmızı kalır. Sonrasında daha az belirgin hale gelir; hatta bazen soluk beyaz çizgiler şeklinde tamamen solabilir. Bu izlerin yerleşimleri sizin ince kesimli bir bikini bile giyebilmenizi mümkün kılacak şekilde ayarlanmıştır.

Tüm plastik cerrahi işlemleri içinde, meme küçültme ameliyatları en hızlı beden imgesi değişikliği ile sonuçlanandır. Büyük memelerin yarattığı fiziksel rahatsızlıktan kurtulacaksınız, vücudunuz daha orantılı hale gelecek ve giysileriniz size daha iyi uyacaktır. Ama bu değişiklikleri arzuladığınız ölçüde sizin, ailenizin ve arkadaşlarınızın yeni imajınıza uyum sağlayabilmek için zamana ihtiyacı olacaktır. Kendinizle ve onlarla birlikte sabırlı olmalısınız. Neden bu ameliyatı olduğunuzu aklınıza getirip, birçok kadın gibi siz de sonuçtan mutlu olacaksınız.

Ameliyat Sonrası Bakım İçin Bilgiler:

♦ Ameliyat sonrasındaki ilk iki hafta yatarken sırtüstü yatmanız gerekiyor. ♦ Size tavsiye edilen özel tipteki sütyeni ameliyat sonrası ilk 2 hafta 24 saat süreyle hiç çıkarmadan takınız. (Tabii kirlendikçe temiz bir sütyenle değiştirmeniz mümkündür). 6 ay süre ile sütyeni gündüz hiç çıkartmayınız. ♦ Ameliyat sonrasındaki ilk haftada kollarınızı kullanmayı sınırlandırınız, ağır kaldırmayınız. Ameliyat sonrası ilk haftada araba kullanmayınız. Kollarınızın hareketini yavaş yavaş iyileşmeniz ilerledikçe artırabilirsiniz ♦ Ameliyat bölgesinde toplanabilecek kan ve serumu dışarı almak için direnleriniz mevcuttur. Bu direnleriniz 2 ila 4 gün içinde doktorunuz tarafından çıkarılacaktır. Bunlar iyileşmeniz bakımından faydalı tedbirlerdir. ♦ Bunların nasıl kullanılacağını doktorunuzdan veya hemşireden öğreniniz. ♦ Memeleriniz ağır ve ağrılı olabilecektir. Bazen morluğunuzda olabilir. Memenizin hissiz veya ileri derecede duyarlı olması beklenebilen durumlardandır. ♦ Meme bandajlarınız alınıncaya kadar meme bölgenizi ıslatmayınız. Bu bandajlar ameliyattan sonraki 7. günde alınacaktır. Bu bandajların alınacağı gün ve alındıktan sonra arzu ettiğiniz şekilde duş alabilirsiniz. ♦ Ameliyattan sonraki ilk 4 ila 6 haftada kuvvetli egzersizlerden sakınınız. Normal hareket ve egzersizlerinize başlamadan önce hemşire ve doktora danışınız. ♦ İlaçlar: Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta aspirin veya buna benzer kanı sulandırıcı ilaçlar almayınız. Ağrı ilaçlarınızı ancak rahatsızlık hissettiğiniz zaman alınız. Antibiyotiklerinizi 1 hafta süreyle muhakkak kullanınız. Pansuman ve kontrolleriniz için doktorunuzdan randevu alınız.

Make An Appointment