Estetik Burun

Estetik cerrahi kişinin görünümünü düzeltmeyi amaçlar. Estetik burun cerrahisi veya İngilizce adıyla "RHINOPLASTY", görünümü düzeltmek için burnun tekrar şekillendirilmesi ameliyatıdır. Biz, bu aşamadan sonra dilimizde kullanıldığı şekilde biraz Türkçeleştirerek okunduğu gibi “Rinoplasti” diyeceğiz. Rekonstrüktif Rinoplasti, doğumsal bozukluk veya yaralanma sonucu oluşmuş şekil bozukluğunu düzeltmek için yapılır. Aynı zamanda içerdeki şekil bozukluğu sebepli burun tıkanıklığını rahatlatmak amacıyla yapılan ameliyatla birlikte de yapılabilir.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme :

Rinoplasti düşünen kişinin atması gereken ilk adım bir plastik cerraha danışmaktır. Kişi arzulanan sonucun kusursuzluk değil düzeltme olduğunu akılda tutarak cerrahi sonrası daha iyi görünme ve daha iyi hissetme konusundaki gerçekçi beklentilerini açık yüreklilikle tartışmalıdır. Herhangi bir estetik ameliyat girişiminden önce saptanması gereken en önemli faktörlerden biri duygusal dengedir. Rinoplasti, burnunuza yeni bir şekil verebilir ama hayatınızın akışına yön veremez. Estetik cerrahi görünümünüzü düzeltir ve özgüveninizi tazeler fakat gerisi size kalmaktadır.Burunu muayene ettikten sonra cerrah, yöntemle ilgili kararı etkileyen diğer değişkenleri kişiyle tartışacaktır. Birçok durumda Rinoplasti için önerilen en erken yaş burun büyümesinin %90'ının tamamlandığı, 16, 17 yaşlarıdır. Daha ileri yaşlardaki kişilerde kararı etkileyen değişken, yaştan ziyade sağlık durumudur. İlk görüşme esnasında cerrah kullanılacak cerrahi teknik, anestezi, ameliyatın nerede yapılacağı ve bu cerrahi gerçekçi olarak neleri başarabilir gibi sizin durumunuzla ilgili özel detayları açıklayacaktır.

Rhinoplasti’ye karar vermeden önce değerlendirilmesi gereken ilave etkenler (riskler ve bedel gibi) cerrahla bu esnada tartışılmalıdır.

Her yıl yüzlerce Rinoplasti başarı ile uygulanmaktadır. Yine de cerrahinin muhtemel tehlikeleri ve Rinoplasti ile ilgili özel riskler hakkında bilgilendirilmiş olmanız gerekir. Yanlış olarak hastalarda estetik ameliyatları riskler açısından küçümseme eğilimi vardır. Bunda basının da rolü çoktur. Öğlen arası ameliyatları, ameliyattan sonra denize girin gibi olayı basitleştirici tanımlar yanlış önyargılara neden olmaktadır. Her ameliyatın olduğu gibi estetik ameliyatların da riskleri ve komplikasyonları vardır. Ancak estetik ameliyat adayı hastalarımız genellikle genç ve sağlıklı bir hasta grubu olduğundan diğer cerrahi girişimlere oranla daha az risk taşırlar. Ama bu sıfır risk demek değildir.

Görünümü düzeltmek amacıyla ilk uygulandığında ameliyat sonrası komplikasyonlar (enfeksiyon gibi v.s.) nadirdir. Kötü iyileşme ikinci ameliyatı gerektirebilir. Komplikasyon riski iyileşme dönemindeki takip bakımından cerrahın önerilerini dikkatle takip ederek azaltılır.

Rinoplasti ücretleri ve hastane fiyatları çok değişkendir.

Cerrahi Yöntem:

Estetik Rinoplasti burnun boyutlarını küçültmek veya büyültmek, ucunu yeniden şekillendirmek, burnun tümseğini uzaklaştırmak, üst dudak ile burun arasındaki kötü açıyı düzeltmek amacıyla uygulanır. Bazı vakalarda konturu düzeltmek amacıyla doku ilave etmek gerekir. Bu değişikliklerin biri veya hepsi tek ameliyatla gerçekleştirilir. Yöntemin kapsamı ne gibi değişikliklerin arzulandığı ve cerrahın neyi uygun bulduğuna dayanır. Çoğu burun ameliyatındaki kesiler burun kanatlarının içine yapılır ve oradan çalışılır. Kesi, cerraha kemik ve kıkırdakları kesmesi, tıraşlaması, yeniden şekillendirilmesi ve dış görünüşünü değiştirmek amacıyla manevra yapması için giriş kapısı sağlar. Burun tümseği keski veya testere benzeri bir enstrüman kullanımıyla uzaklaştırılır ve sonra iki yandaki burun kemikleri daha dar bir köprü oluşturmak üzere birbirine yaklaştırılır.

Kıkırdak kesileri burun ucunu ufaltır ve daha iyi bir kontur sağlar. Burun köküyle üst dudak arasındaki açıyı düzeltmek amacıyla burun ucu kaldırılır. Bu, kanatlara yapılmış kesi yoluyla burun ortasındaki kıkırdağın tıraşlanmasıyla gerçekleştirilir. Eğer geniş bir tümsek uzaklaştırıldıysa burun tabanı oransız olarak geniş olacaktır. Daraltmak için tabandan küçük deri üçgenleri uzaklaştırılır ve burun kanatları orta hatta yaklaştırılır. Ameliyata takiben kemik ve kıkırdakları yeni pozisyonda korumak için burna alçıdan bir atel uygulanır.
Sıklıkla burun orta kıkırdağını korumak için özellikle de orta kıkırdakta cerrahi uygulandıysa genellikle nefes almayı engellemeyen silikon burun tamponları yerleştirilir. Yöntem genellikle bir buçuk - iki saat arasında sürer, fakat ameliyatın kapsamına bağlı olarak daha uzayabilir. Geçerli bir bilimsel teknik uygulanarak estetik burun ameliyatı yapılmış hastalarda sonuçları olumlu ya da olumsuz etkileyen faktörler aşağıda sıralanmıştır.

Sonuçları Etkileyen Olumlu Faktörler:

Hastanın sorunsuz yara iyileşmesi, daha önce burun ameliyatı geçirmemiş olması, burun derisinin inceliği, kıkırdaklarının güçlü olması, burun ucunun ince olması, burun ile yüz arasında büyük oransızlıklar olmaması ve ameliyat sonrasında doktor tavsiyelerine, bakıma iyi uyulması...

Sonuçları Etkileyen Olumsuz Faktörler:

Hastanın kötü yara iyileşmesi, daha önce ameliyat geçirmiş olması, burun derisinin kalın, yağlı olması, kıkırdakların zayıf olması, burun ucunun kalın olması, burun ile yüz arasında büyük uyumsuzluklar olması ve ameliyat sonrası bakıma iyi uymaması...

Ameliyat Sonrası İyileşme:

Ameliyat sonrası ilaçlarla kolayca geçen hafif bir ağrı olabilir. Morarma ve şişmeyi azaltmak için sizden başınız hafif yukarda yatmanız ve gözlerinize soğuk kompres uygulamanız istenecektir. Burun alçısı sıklıkla ameliyatın birinci haftasında uzaklaştırılacaktır, fakat on güne kadar yerinde tutulabilir. Burun tamponları birkaç gün ile 1 hafta arasında kalabilir. Göz çevresindeki morarmalar ameliyatı takiben birkaç gün içinde solmaya başlar ve genellikle ikinci, üçüncü haftada kaybolur. Burundaki hafif şişlik yavaşça geriler, yerçekiminden dolayı ilk haftalarda burun ucu dolgun görünebilir ve bazen şişliklerin inmesi aylarca sürebilir. Burunun tam oturması en az 6 ay sürer bazı hastalarda 1 yıla kadar uzayabilir. Ancak bu, 6 ay boyunca şiş gezilecek demek değildir. Çoğu zaman hastanın fark etmediği değişiklikler bu süre içinde süregelir.
Estetik Rinoplastilerin çoğu burun içinden yapıldığından görülebilir yara izi yoktur. Ancak açık rinoplasti uygulanan hastalarda kolumella denen iki burun deliğinin ortasındaki kısımda fark edilmeyecek kadar küçük bir iz olur. Geniş burun kanatlarını daraltmak gerekiyorsa her iki burun kanadı kıvrımında zor fark edilir bir iz bırakacak kesi yapılabilir.
Kişinin ameliyat sonrası ani dönüşüm umması gerçekçi değildir. Normal iyileşme, kesin sonucun fark edilmesi için zaman gerektiren yavaş bir süreçtir. Burnun son görünümünü alması, biraz önce de bahsettiğim gibi haftalar, aylar hatta bazı vakalarda bir yıl sürebilir.
Düzelmenin derecesi, uygulanan düzeltici uğraşın kapsamına ve burnunuzun, kıkırdaklarınızın ve derinizin temel yapısına bağlıdır. Belirgin olarak şekli bozuk burunda çarpıcı bir sonuç elde edilir, öte yanda hafif büyük bir burun da başarıyla düzeltilebilir, fakat sonuç belirgin olmayabilir.
Bazı tip Rinoplastilerden sonra akrabaların ve arkadaşların pek büyük bir fark görmediklerini söylemeleri sık olur. Böyle tepkileri başarısızlık belirtisi olarak almayın, tam aksine eğer daha "iyi" ve "doğal" görünür bir burunsa fark edilmeyecektir. Sonuçta, amaç dikkat çeken yeni burun yaratmaktan ziyade yüzün genel özelliklerine yakışan orantıda ustaca harmanlanmış bir burun yaratmaktır. Küçük düzeltmeler ve revizyonlar bazen istenebilir ve ilave bir ameliyat gerektirebilir.
Her ne kadar ameliyatı takiben bir, iki günde ayağa kalkacaksanız da plastik cerrahınız normal rutininize yeniden başlamanız için uygun bir program önerecektir. Uygun iyileşmeye müsaade etmek için koşmak, yüzme ve hatta öne eğilme gibi kan basıncını arttıran aktiviteler ilk bir kaç hafta kısıtlanmalıdır. İşe geri dönme kararı kişinin şişlik ve rahatsızlık derecesine dayanır.
Burun alçısı uzaklaştırıldıktan sonra çürükleri örtmek için kozmetik malzemelerin kullanımına müsaade edilir. Bununla birlikte cerrahlar vakalarını ameliyattan sonra birkaç hafta uygulama veya uzaklaştırma esnasında sert ovuşturmayı gerektirecek kozmetik malzemelerin kullanımından kaçınmalarını önerirler. Morluklar geçinceye kadar güneş koruyucu kremler önerilir.

Make An Appointment