Kimyasal Peeling

Cildin yıpranmamış, sağlıklı olan tabakasını örten yıpranmış tabakanın, soyulmasını ve dökülmesini sağlayarak, zemindeki daha sağlıklı ve canlı tabakanın ortaya çıkarılması işlemidir. Sonuç olarak daha canlı, daha taze, daha gergin ve düzgün bir cilt ortaya çıkar. Kimyasal Peeling, çeşitli asidik ve bazik kimyasal ajanlar peeling amacıyla deriye uygulanmasıdır.

Uygulama:

Yüzeysel kimyasal peeling şeker pancarından elde edilen glikolik asitlerle, sütte bulunan laktik asitlerle uygulanabilir. Daha yaygın olarak bilinen isimleri ise alfa hidroksi asitler (AHA’lar)dir. Bunlar oldukça küçük moleküller olduğu için epidermisi (cildin en üst tabakasını) kolayca geçebilmektedir. Ancak daha alt tabaka olan dermise geçemezler. Epidermisteki hücrelerin yenilenmesini tetikleyerek onların dış etkenlere olan toleransını arttırırlar. Hücre yenilenmesi dışında epidermal kökenli olan yüzeysel lekelerin tedavisinde de başarılı olmaktadır.

Bir başka yüzeysel peeling ise salisilik asitlerle (BHA’lar) yapılan peelinglerdir. Bu madde daha yüzeysel olarak epidermisi (cildin en üst tabakasını) etkiler. Daha çok akne, siyah nokta ve beyaz nokta tedavisinde ve ikincil olarak lekelerin tedavisinde de tercih edilmektedir.

Peeling İşleminin Yararları:

♦ Ciltteki güneş hasarı yada yaşlanmaya bağlı oluşan ince kırışıklıkların hafiflemesini ve azalmasını sağlar.
♦ Cildin yumuşaklığını ve canlılığını artırarak, daha taze, gergin ve genç bir görünüm sağlar.
♦ Sivilce izlerinin hafifletir.
♦ Ciltteki yüzeysel lekelerin kaybolmasını sağlar.
♦ Peeling işlemi; 5–10 dakika süren bir işlemdir. 2–4 haftalık aralıklarla tekrarlanır. Ciltteki düzelmenin fark edilmesi için 6–8 seans uygulanması gerekir.

Cerrahi peeling (Dermabrazyon) ne zaman yapılır?

Cerrahi peeling daha derin soyma işlemi gereken durumlarda kullanılır. Örneğin akne sekelleri, derin kırışıklıklar. ..

Dermabrazyon nasıl yapılır?

Bu ameliyat için genel anestezi gereklidir. Daha küçük alanlarda lokal anestezi altında da uygulanabilir. Deri, kimyasal peeling’e göre daha derin olarak soyulur. İyileşme 7-10 gün içinde olur.

Peeling sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Peeling sonrası güneşten korunmak çok önemlidir. Yüksek faktörlü güneş koruyucuları ile deriyi korumak, iyileşme sırasında renk farklılıkları oluşmasını önleyecektir.

Make An Appointment