Dolgu

Dolgu maddeleri, günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle önemli gelişmeler kaydetmiştir. Dolgu maddeleri artık allerjik reaksiyon oluşturmayan çok daha güvenilir bir duruma gelmiştir. Yaşlanmayla birlikte yüz derisi, yıllarca yapılan yüz mimik hareketleri, güneş ışınları, ve yerçekiminin etkisiyle değişime uğrar. Yüzümüzün genç görünmesini sağlayan deri altındaki dokular, bozulmaya başlar. Sonuçta yüzümüzde derin çizgiler, gözlerin dış kenarında kırışıklar, gülümseme çizgileri oluşur.

Dolgu maddeleri, genellikle kollajen veya hyaluronik asit ya da bazı başka maddeleri içerir ve bu kırışıkların altına doldurularak, geçici de olsa daha düzgün bir cilt, daha genç bir ifade kazandırırlar. Gereken durumlarda botox ile kombine kullanılır.

Yüzün çöken kısımlarını yükselterek, dudaklara ve yanaklara daha dolgun bir görünüm kazandırabilirler. Ancak dolgu maddeleri çok derin kırışıkların giderilmesinde uygun değildir. Bu durumda, yüz cildinin aşındırılması (dermabrazyon) ya da yüz germe gibi estetik ameliyatlar uygulanabilir.


Dolgu amacıyla kullanılan maddelerden biri olan hyaluronik asit, vücudumuzda ve tüm diğer canlılarda bulunan ve deriye dolgunluk ve hacim kazandıran bir maddedir. Bu madde, kırışıklığın altına zerk edildiğinde su toplayıp şişmekte, böylece kırışık olan deriyi gerginleştirip 3-6 ay kadar kırışıklığı yok etmektedir. Ancak burada önemli olan nokta, maddenin deri tabakaları içine verilmesidir. Deri altına enjekte edildiğinde beklenen sonuç alınmayabilir.

Bu maddelerin kollajen içeren maddelere göre üstünlüğü, allerjik reaksiyon yapmamasıdır. Hyaluronik asit ile dudak kalınlaştırılabilir, kırışıklar düzeltilir, yanak ile burun arasındaki çizgi doldurularak derinliği azaltılabilir.

Hyaluronik asit, allerjik madde içermediği için herhangi bir test gerekmez. Uygulama 15-20 dakika sürer. Rahatsız edici bir ağrı veya acı yapmaz.

Dolgu maddeleri çoğunlukla botoks ile karıştırılmaktadır. Aslında her ikisi de yüzdeki kırışıklıkları gidermek için kullanılmaktadır. Ancak etki yolları çok farklıdır ve biri diğerinin yerini tutamaz. Ancak gerekli durumlarda birlikte kullanılabilirler. Botox, dolgu maddesi değildir.

Make An Appointment